İşaretler

Oyma Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Oyma Define İşareti

Oyma define işareti, definecilik alanında sıkça karşılaştığımız figürlerden biridir. Oymalar bir veya birden fazla görülebilir. Oymalar define anlamında ipuçları barındırdığı gibi, eski bir yerleşim yerini, kuyuyu, odaları veya mezarları temsil edebilir.

Yuvarlak Oyma Define İşareti Nasıl Yorumlanır

Oyma işaretleri definecilikte farklı anlamlar taşır. Bazen, su kaynağını işaret eden bir kuyuyu haber verebilir. Yuvarlak oyma işareti define açısından incelenirken bulunduğu bölgeye göre karar verilmelidir. Boyutu fark etmeksizin derinleri işaret eden yuvarlak oymalar, bölgedeki kuyuları ya da mezarları gösterebilir. Definecilikte murç işareti oymanın içinde görülürse, orada bir mezar olduğunu söylememiz çok daha kolay olacaktır. Murç nereyi işaret ediyorsa o yöne doğru keşif yapılmalıdır. Eğer mezardaki kişi varlıklı biri veya toplumun önde gelen biriyse, oyma işlemleri daha özenli ve gösterişli yapılmıştır.

Oyma işaretlerin sayısı da keşif için önemli ipuçları taşımaktadır. Üç oyma ağzı açık bir C veya V gibi düşünülürse ağzın olduğu yöne, iki oyma farklı büyüklükteyse küçüğün olduğu yöne gidilir. Daha fazla oyma var ise, bölgede gizli hazine veya değerli eşyaların olduğu korunaklı bir yapının olduğu söylenebilir. Çoğu zaman çoklu yuvarlak oymalar araştırdığımız bölgede bir yerleşim yeri olduğunu ve birden fazla odanın inşa edilmiş olduğunu bildirir.

Kare Oyma Define İşareti Nasıl Yorumlanır

Kare oymalar, define araştırmalarında çok önemli bir yere sahiptir. Tarihte insanlar mezar yerleri için veya değerli eşyalarını bir kasaya benzer yapıda saklayabilmek için kare oymalardan yararlanmıştır. Bundan dolayı mağaralarda kare oyma işareti sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Oyma kare işareti büyüdükçe içerideki para veya eşyaların da miktar açısından fazla olduğu düşünülebilir. Fakat bazı büyük oymalar, bazen sadece bir mezarın varlığını haber verir.

Geçmişte, erkeklerin mezarını belli etmek için köşeli oymalar kullanılmıştır. Köşeli oyma işareti bir mezarı temsilen yapıldıysa bu mezar yakın çevrede demektir. Pek çok dörtgen oyma işareti definecilikte kaya mezarların varlığını gösterir. Define işaretleri genelde birden fazla olup tamamlayıcı mahiyette olurlar. Ancak daire ve kare oymalar genelde bir mezar bölgesini işaret eder ve çevresinde başka işaret aramaya gerek kalmaz. Böylece mezar yapısının odası oymanın varlığı ile keşfedilebilir.

Oyma Define İşareti Yorumları

Kare veya dörtgen işaretler definecilikte toplu bir mezarlık alanını bildirir. Bunlar genellikle aile mezarlıklarıdır. Mezarlık alan kaya mezarlığı türünde bir yapıyı işaret ediyorsa buralarda değerli eşyalar bulma ihtimali yüksektir. Dikey dörtgen oyma işareti define araştırmacılığında erkek mezarı olarak yorumlanır. Kare oyma bir mezara veya mezarın bulunduğu odalara işaret edebilir. Teknolojik olarak buralarda (oymanın ortalama 80 – 120 metrekare etrafında) metal tespit edilirse yetkililerden yardım isteyerek kazı çalışması yapılabilir.

Önemli Bilgi

İzinsiz kazı söz konusu olur ise, devlet tarafından para cezasından başlayıp hapis cezasına kadar giden süreçler ve işlenen yasalar vardır. Bu yasalara uyup izinsiz kazı yapmamanızı öneririz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Dedektör alırken nelere dikkat edilmeli

Dedektörleri yanlış anlatan kişi veya firmalar olabilir. Dedektörün tespit derinliğini olduğundan fazla söyleyerek sanki normal dedektörmüş gibi göstermeye size satmaya çalışanlar çıkabilir. Dedektörlerin genel olarak tespit derinliği 10 ila 50cm arasındadır. Dedektörü kişilerden değil dedektör firmalarından satın alın. Dedektör derinlik kıyaslaması için buraya tıklayınız. Dedektör almadan önce, danışmanlık hizmeti alıp amaca uygun cihaz tercihi yapılmalıdır. Başkalarının tavsiyesi üzerine cihaz alınmamalıdır. Ekstra masraflar yapmamak ve zamandan tasarruf sağlamak için doğru bilgilere www.dedektor.store adresinden ulaşıp, detaylı bilgi alıp daha sonra dedektör tercihinizi yapabilirsiniz. Unutmayınız ki, Türkiye coğrafyasında çalışan en iyi dedektör ve markalara bu adresten ulaşabilirsiniz. En iyi Metal dedektörleri için buraya tıklayınız.

Define Sohbeti

Define İşaretleri ve Çözümleri, Hazine Bilgileri ve Türkiye Define Haritaları hakkında her şeyi bulabileceğiniz yeni define forumu yayında! Şimdi define uzmanların yorumladığı konulara göz atın. Foruma girmek için buraya tıklayınız.

Define İşaretleri ve Çözümleri

En iyi define cihazı listesi 2023

Metal Dedektörler

Pointer Dedektörler

Aksesuarlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir