FAVORILER

En iyi Define Cihazı 2024

Define cihazı nedir ve neden kullanılır?

En iyi define cihazı hakkında her şey! Değerli arkadaşlar, dedektörler bir ürünün adı değildir. Toprak altında maden, yapı, boşluk ve farklı tespit araştırmalarında kullanılan elektronik ürünlere verilen genel bir isimdir. Farklı çalışma sistemlerine sahip dedektör modelleri mevcuttur.

Dedektör sistemlerinde alınan veriler farklı programlar ile analiz edilir. Analiz ölçülerin verilerini etkileyen bir sürü faktör bulunmaktadır. Definecilik anlamında yeraltı görüntüleme modelleri boşluk ve yapı tespit etmek için kullanılır. Şüphe duyulan arazide, görüntüleme cihazları ile yapılan ölçümler analiz edilir ve anlamaya çalışılır. Alınan verinin doğruluğunu arttırmak için yardımcı cihazlarda kullanılabilir. Yeraltı görüntüleme sistemlerinde, alınan veriler kullanıcıya tespitin görüntüsünü sunar. Kullanıcı gelen verileri tecrübesine göre analiz ederek bir yoruma ulaşır. Bunun yanında en çok tercih edilen sistemler metal dedektörleridir. Bu metal dedektörler daha çok yüzeyde kullanılmaktadır ve en çok tercih edilen sistemlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle derin analiz yapabilen metal dedektörler de mevcuttur. Tüm bunları sizler için aşağıda sıraladık.

En iyi metal dedektör modelleri

Metal Dedektörler çeşitli metal parçaları, hazineleri, altın gümüş ve antik metal sikkelerini bulmak için veya tespit etmek için kullanılır. Ekran, metal dedektörlerinde önemli bir rol oynar. Ucuz metal dedektörleri basit bir analog ekrana sahiptir. Modern ve yüksek kaliteli metal bulucular ayrıca farklı metalleri tanıyabilir ve bunları ekranda gösterebilir. En iyi define cihazı kategorisinde en iyi metal dedektör modelleri şöyledir:

 1. Ürünü GösterMinelab Manticore Dedektör
 2. Ürünü GösterXP DEUS 2 Dedektör
 3. Ürünü GösterMinelab Equinox 900
 4. Ürünü GösterQUEST Air Dedektör
 5. Ürünü GösterNokta Legend Dedektör
 6. Ürünü GösterGarrett AT MAX
 7. Ürünü GösterNokta Simplex Ultra

En derin çeken dedektörler

Derinliği etkileyen önemli faktörler vardır ve bunları şöyledir. En derin çeken dedektörler konusunda dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Dedektörün Frekansı, Dedektörün Başlığı, Definenin Gömüldüğü Zaman ve Definenin Boyutu. Tüm bunlar define bulmak için dedektördeki en önemli faktörlerdir. Şu an itibarıyla en ileri teknoloji ile üretilmiş en iyi define cihazı maksimum derinliği 5 metre civarlarındadır, bu ölçü metal kütlesinin 1 teneke büyüklüğünde varsayılarak hesaplanmıştır. Bunun üzeri bir derinlik hesaplaması mevcut teknolojinin üzerine çıkmakla alakalıdır, bu tamamen yanlış yada bilinçli olarak kandırmaca bir hesap şeklidir. En iyi define cihazı deyince akla gelen ve daha derin hedefler için üretilen yeraltı görüntüleme sistemleri devreye girer ve bunlar oldukça pahalıdır. En iyi define cihazı kategorisinde uzmanlarımızın tercih ettiği en derin çeken dedektörler şöyledir:

 1. Ürünü GösterMinelab GPZ 7000
 2. Ürünü GösterMinelab GPX 6000
 3. Ürünü GösterMinelab CTX 3030
 4. Ürünü GösterMinelab Manticore
 5. Ürünü GösterXP DEUS 2
 6. Ürünü GösterNokta Invenio Pro
 7. Ürünü GösterGarrett AXIOM
 8. Ürünü GösterMinelab Equinox 900
 9. Ürünü GösterMinelab Equinox 800
 10. Ürünü GösterNokta The Legend
 11. Ürünü GösterNokta Anfibio Multi

En iyi pointer modelleri

Hedeflerin cm hesabını yapan yeni pointer’lar, birçok üstün başarı sağlaması sebebi ile Türkiye’de kısa zamanda kullanıcılar tarafından çok tercih edilip başarı sağlayan ürünler haline geldi. Pointer kullanımı pratikhafif ve bir o kadar da rahat olup belirlenen hedefte doğru tespit yapıp toprak, kaya dışında suda çalışanı ile büyük başarılar sağlayan cihazlardır. Kullanışlı ve Pratik Pointer cihazlarını Türkiye’nin en büyük Definecilik Platformu olan Dedektor.Store’dan inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz. Sizler için en iyi define cihazı sayfamızda en iyi pointer modelleri ‘ni sıraladık.

 1. Ürünü GösterGarrett Pro Pointer AT
 2. Ürünü GösterNokta AccuPOINT
 3. Ürünü GösterQuest XPointer MAX
 4. Ürünü GösterMinelab Pro Find 35
 5. Ürünü GösterXP MI-6 Pointer
 6. Ürünü GösterNokta PulseDive Pointer
 7. Ürünü GösterNokta Pointer

En iyi yeraltı görüntüleme sistemleri

En iyi yeraltı görüntüleme cihazı hangisidir? Yeraltı görüntüleme sistemleri, görüntülü dedektör denince definecilerin aklına ilk gelen şey bu cihazların oldukça pahalı olduğudur. Çoğunlukla profesyonel defineciler tarafından tercih edilen yeraltı görüntüleme sistemleri ve görüntülü dedektörler çok daha derinden veri alabilme yeteneğine sahip cihazlar olarak bilinirler, manyetik sensörler kullanılarak yapılan yeraltı görüntüleme sistemleri aynı zamanda yüksek frekans ile çalışan gpr olarakta karşımıza çıkmaktadırlar. Profesyonel definecilerin en çok tercih ettiği yeraltı görüntüleme sistemi manyetometre ve gradyometrelerdir. Dünyada birkaç ülkede üretimi yapılan yeraltı görüntüleme sistemleri ve görüntülü dedektörler son yıllarda Türkiye dede üretilmektedir. Bunların içerisinde üretimi en kolay olan manyetik sensörler ile yapılan manyetometreler ve gradyometreler’dir. Bu cihazın çalışma prensibi yeraltında oluşmuş manyetik bozulumların tespit edilmesidir. Örnek vermek gerekirse toprağın olağan yapısına aykırı açılmış bir tünel, oda, mezar, ve boşluğun içindeki değerli metalleri bu cihazlar tespit eder. En iyi define cihazı yazımızda sizler için en iyi yeraltı görüntüleme cihazları ‘nı sıraladık.

 1. Ürünü GösterGroundtech Discovery SMR
 2. Ürünü GösterGroundtech Discovery SM
 3. Ürünü GösterGroundtech EVO
 4. Ürünü GösterConrad Geo X4
 5. Ürünü GösterConrad GR-3 Plus

Tüm yeraltı görüntüleme cihazlarını görüntülemek için buraya tıklayınız.

En iyi alan tarama cihazı

Detaylı araştırmalarımızın sonucunda, alan tarama cihazlarının geçmişi 6000’ yıl öncesine dayanır. Tarihte belirli ağaçların uygun, elverişli dalları su keşfi için kullanılırdı. Günümüzde ise bu alan taramalar teknoloji ile birlikte daha verimli, daha kullanışlı hale getirildi ve teknoloji ile bir bütün oldu. Şu anda ise su bulmak dışında daha fazla görevi vardır. Örneğin mezar, boşluk bulma, değerli metaller, Tümülüs ve en önemlisi altın bulmak gibi birçok görevi vardır. Keşfi yapılmış araziler üstüne gidildiğinde, bu cihazlar bizim elimiz kolumuz gibidir. İnsanlara büyük katkı sağlar ve yardımcı olurlar. Eski uygarlıklardan günümüze kadar uzanan, kalıntıları bulmak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Anlattığımız üzere sürekli geliştirilen bu cihazlar günümüz teknolojisinde son noktaya gelmiş, kullanılmaya başlanmıştır. Hobi olarak başladığımız definecilikte artık olmazsa olmaz haline gelen, yanımızda mutlaka olması gereken ürünler vardır. İşte bu ürünler içerisinde alan taramada vardır. Dedektörlerimizin yanında mutlaka olması gereken alan tarama cihazları, diğer cihazlarla birlikte uyum içerisinde kullanılmalıdır. Alan tarama cihazları, gözlemlenen bir arazi yapısında kullanılması tavsiye edilir. Gözlem yapılan yerlerde Boşluk, Mezar, Tümülüs vs. bulunuyorsa, alan tarama cihazlarımız bizi o hedeflerin üstüne iter. Tespit ettiğimiz hedefi, Alan tarama ile bulduktan sonra, yanımızda mutlaka olması gereken dedektörlerimiz ile hedeflerin son tespitini yapıp noktayı koyarız.

 1. Ürünü GösterGDI Rayfinder
 2. Ürünü GösterGDI Gold X Finder
 3. Ürünü GösterConrad LRL
 4. Ürünü GösterAT 400 LRL
 5. Ürünü GösterAT 400 PRO

Tüm alan tarama cihazlarını görüntülemek için buraya tıklayınız.

Define Sohbeti

Define İşaretleri ve Çözümleri, Hazine Bilgileri ve Türkiye Define Haritaları hakkında her şeyi bulabileceğiniz yeni define forumu yayında! Şimdi define uzmanların yorumladığı konulara göz atın. Foruma girmek için buraya tıklayınız.

Define İşaretleri ve Çözümleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir